ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TÜBİTAK 4004 BİLİM TOPLUM PROJESİ - 2020 

 

KOÇ TAKIMI

 

Özel Çağdaş Fen Lisesi Ekibi

Reyyan YILMAZ DİKİCİ

Hasan Hüseyin ÖĞÜNÇ

+ Son Sınıf Öğrencileri

 


 

 

 

1 Haziran 2020 tarihinde, saat 10:00’da Özel Çağdaş Okulları Koç takımı ile, Eskişehir Teknik Üniversitesi Yunusemre Gözlemevi’nde toplantı yapılacak. Toplantıda projenin aşamaları detaylandırılacak, görev paylaşımı yapılacak. Bilimsel ayrıntılar ile ilgili sunumlar hazırlanacak. Güneş’e yönelik teleskop gözlem teknikleri üzerinde kuramsal bilgiler netleştirilerek kısa dokümanlar hazırlanacak. Saat 12:00-13:00 yemek arasından sonra farklı dalga boylarında Güneş gözlemleri yapılarak görüntüler kaydedilecek. Her görüntü ile ilgili bilimsel yaklaşımlar süreci sonunda ayrıntılı sunum dokümanı hazırlanacak. Bu kısa sunum dosyaları ve dokümanlarının seviyesi Etkinlik Takım olarak belirlenmiştir. Yapılan tüm çalışma çıktıları, kısa anlatımlara uygun yapıda hazırlanarak Etkinlik Takım’ın dikkatine sunulacak.

7 Haziran 2020 tarihinde, saat 09:45’de Eskişehir Özel Çağdaş Okulu öğrencileri (Koç Takımı) Sabancı Uzayevi’nde (Planetoryum) Güneş temalı gösteri izlenecek ve ardından Eskişehir Teknik Üniversitesi Uzay-Zaman Noktası Kuramsal Astrofizik Laboratuvarı’nda bir değerlendirme toplantısı yapacak. Eskişehir Teknik Üniversitesi Merkez yemekhanesinde yemek yendikten sonra, 13:00-15:30 arası Eskişehir Teknik Üniversitesi Yunusemre gözlemevinde ayrıntılı Güneş gözlemleri yapılacak, spektrum analiz sonuçları irdelenecek, farklı dalga boyları ile elde edilen görüntüler kıyaslanarak incelenecek. 4 devlet okulu Etkinlik Takımı öğrencilerinin etkinliklerini irdeleyecekler ve Kazamın Sunumlarını bir araya getirip sertifika töreninde sunulabilecek sadeliğe indirgeyecekler. Koç Takımından her iki kişi, sorumlu olduğu etkinlik takımının Kazanım Sunum dosyasını bütünlük olması açısından uygun formata sokacak.

16:30 - 19:00 arası Eskişehir Özel Çağdaş Okuluna gidilerek Saat 16:30 - 19:00 arası Koç Takım’ının çalışmaları ve hazırlanan sunum uygulamaları seminer formatında tüm okula (tüm öğrenci, öğretmen ve velilere) aktarılacak ve okul bahçesinde kurulacak Güneş teleskopları ile gözlem yaptırılacak. Akşam yemeğinin ardından saat 20:30’dan itibaren, okul bahçesine kurulacak teleskoplar ile okuldaki diğer öğrenci, öğretmen ve velilerden oluşan geniş katılımlı öncelikle Ay ve ilerleyen saatlerde isteğe bağlı olarak gezegen (Jüpiter, Satürn) gözlemleri Koç Takımı tarafından yaptırılacak.

 

 

 


 

 

TÜBİTAK 4004 Proje Hazırlık sayfasına geri dön

Eskişehir Teknik Üniversitesi Yunusemre Gözlemevi sayfasına geridön